Arts and Sciences Student Council

Advanced
Text

The primary goal of the Arts and Sciences Student Council is to build community among arts and sciences undergraduate students, faculty and administration on the Columbus campus. In support of this goal, the Arts and Sciences Student Council offers a variety of academic, social and service activities. They oversee the annual Outstanding Teaching Awards and the annual Ohio State Graduate and Professional School Fair. In addition, Student Council members serve on various college committees including the Arts and Sciences Curriculum Committee and the Arts and Sciences Dean's Student Advisory Board.

Media
2020-2021 student council
Text

All Arts and Sciences undergraduate majors are invited to join the Student Council. Meetings are held on a regular basis and offer both leadership opportunities as well as a way for students to meet many of their peers.

Text

Meetings are held on Wednesdays from 5:30-6:30 p.m.
Locations may change - please check back for any updates.

  • January 11 – Round Meeting Room, Ohio Union
  • January 18 – Round Meeting Room, Ohio Union
  • January 25 – Sphinx Centennial Leadership Suite, Ohio Union
  • February 1 – Round Meeting Room, Ohio Union
  • February 8 – Round Meeting Room, Ohio Union
  • February 15 – Round Meeting Room, Ohio Union
  • February 22 – Round Meeting Room, Ohio Union
  • March 1 – Sphinx Centennial Leadership Suite, Ohio Union
  • March 8 – Round Meeting Room, Ohio Union
  • March 15 – Round Meeting Room, Ohio Union
  • March 22 – Round Meeting Room, Ohio Union
  • March 29 – Round Meeting Room, Ohio Union
  • April 5 – Round Meeting Room, Ohio Union
  • April 12 – Round Meeting Room, Ohio Union
  • April 19 – Round Meeting Room, Ohio Union
Text
Henry Schmulewitz

President — Henry Schmulewitz

Hometown — Mason, Ohio
Year — Senior
Major — Biochemistry
Email — Schmulewitz.1@osu.edu
Previous Positions Held — Vice President, Executive Director, Dean's Student Advisory Board

Placeholder

Vice President — Camryn Welsh

Hometown — Miamisburg, Ohio
Year — Senior
Major — Biology
Email — Welsh.353@osu.edu
Previous Positions Held — Dean’s Student Advisory Board

Jacky Guo

Executive Director — Jacky Guo

Hometown — China
Year — Junior
Major — Biology
Email — Guo.1862@osu.edu
Previous Positions Held — Treasurer

Placeholder

Marketing Director — Garrett Ziperstein

Hometown — Shelton, Connecticut
Year — Junior
Major — Political Science
Email — Ziperstein.2@osu.edu
Previous Positions Held — General Body Member

Minch Huang

Treasurer — Minch Huang

Hometown — Palo Alto, California
Year — Senior
Major — Biology
Email — Huang.3803@osu.edu
Previous Positions Held — Guest Speaker Director

Placeholder

Secretary — Thomas Guirguis

Hometown — Westlake, Ohio
Year — Senior
Major — Biology
Email — Guirguis.22@osu.edu
Previous Positions Held — Outstanding Teaching Awards Assistant 

Text
  • Meet the Professor Director – Padraig Hurley
  • Meet the Dean/Guest Lecturer Director – Madison Fankhauser
  • Service Director – Naina Sarup
  • Social Director – Mitchell Walsh
  • Outstanding Teaching Awards Director – Emily Moser
  • Treasurer’s Assistant – Alison Hartzell
Text
  • Gabrielle Gold – Molecular Genetics
Text
  • Adam Boogaard – Psychology and Neuroscience (Social and Behavioral Sciences)
  • Alison Hartzell – English (Arts & Humanities)
  • Tracy Nguyen – Biochemistry (Natural and Mathematical Sciences)
Text
  • Stephanie Boyd – International Studies and Political Science (Social and Behavioral Sciences)
  • Jaden Zelidon – Neuroscience (Interdisciplinary Studies)
  • Anushka Mukherjee – English and Film Studies (Arts and Humanities)
Text

The Arts and Sciences Student Council hosts an annual Ohio State Graduate and Professional School Fair. This event is open to all Ohio State undergraduate students and offers an opportunity to learn about Ohio State’s many graduate and professional school enrollment options.

Learn more

Text

Join Arts and Sciences Student Council for free pizza and an informal conversation with members of the Arts and Sciences faculty.


Past Meetings Have Hosted:

  • Dr. Benjamin McKean – Department of Political Science
  • Dr. Venkat Gopalan - Department of Chemistry and Biochemistry
  • Dr. Hasan Kwame Jeffries - Department of History
  • Dr. Karl Whittington - Department of History of Art
  • Dr. Deanna Grimstead - Department of Anthropology
  • Dr. Justin D'Arms - Department of Philosophy
  • Ms. Anita Bucknam - International Studies Program
  • Dr. David Steigerwald – Department of History
  • Dr. Hollie Nyseth-Brehm – Department of Sociology
  • Dr. Trevon Logan - Department of Economics
  • Dr. Chris Callam – Department of Chemistry & Biochemistry
  • Dr. Wendy S. Hesford – Department of English
  • Dr. Stephen Kern - Department of History
  • Dr. Lauren Squires - Department of English
  • Dr. Alexander Wendt - Department of Political Science and Mershon Center
  • Dr. Lanier Holt - School of Communication
  • Dr. Kentaro Fujita - Department of Psychology
  • Dr. Christopher Callam - Department of Chemistry and Biochemistry
  • Dr. Randolph Roth - Department of History & Department of Sociology
  • Mr. Dale Gnidovec Curator - Orton Geological Museum
  • Dr. Ted Clark - Department of Chemistry and Biochemistry
  • Dr. Ed Rhine - Department of Sociology & Deputy Director of the Office of Offender Reentry in the Ohio Department of Rehabilitation and Correction
  • Mr. Noel Paul - Department of Chemistry & Biochemistry
  • Dr. Joe Steinmetz - Executive Dean of Arts and Sciences and Department of Psychology
  • Dr. Janet Parrott - Department of Theatre
  • Dr. Brenda Brueggemann - Department of English
  • Dr. Clayton Funk - Department of Arts Administration, Education & Policy
  • Dr. Richard Herrmann - Department of Political Science
Text

Outstanding Teaching Award (OTA)

First awarded in 1947, the Arts and Sciences Outstanding Teaching Award is particularly notable because the nomination and selection processes are entirely administered by students through the Arts and Sciences Student Council. Each year the recipient is recognized for this honor at the Arts and Sciences Spring Recognition Reception.

NOMINATE AN OUTSTANDING TEACHER

Deadline to submit a nomination: December 12, 2022
Nominations may only be submitted by currently enrolled undergraduate students.

Text
  • 2021 — Professor Jennifer Lundine, Speech and Hearing Science
  • 2020 — Professor Benjamin McKean, Political Sciences
  • 2019 — Professor Venkat Gopalan, Chemistry and Biochemistry
  • 2018 — Professor Hasan Jeffries, History
  • 2017 — Professor Deanna Grimstead, Anthropology
  • 2016 — Professor David Steigerwald, History
  • 2015 — Professor Hollie Nyseth Brehm, Sociology
  • 2014 — Professor Wendy S. Hesford, English
  • 2013 — Professor Lanier F. Holt, Communication
  • 2012 — Professor Randolph A. Roth, History
  • 2011 — Professor Jon Woods, Music
  • 2010 — Professor Brenda Jo Brueggemann, English
  • 2009 — Professor Richard K. Herrmann, Political Science
  • 2008 — Professor Gregor W. Anderson, History
  • 2007 — Professor John Beacom, Astronomy and Physics
  • 2006 — Professor Susan Warwick Fisher, Entomology
  • 2005 — Professor James R. Bartholomew, History
  • 2004 — Professor Christopher Callam, Chemistry
  • 2003 — Professor Janice M. Aski, French and Italian
  • 2002 — Professor Robert L. Arnold, Art Education, Art
  • 2001 — Professor Susan B. Hadley, Dance
  • 2000 — Professor Terry L. Gustafson, Chemistry
  • 1999 — Professor Sebastian D. Knowles, English
  • 1998 — Professor Edward H. Adelson, Music
  • 1997 — Professor Joseph T. Zeidan, Near Eastern Languages and Cultures
  • 1996 — Professor William A. Jensen, Plant Biology
  • 1995 — Professor Linda B. Myers, Black Studies
  • 1994 — Professor John P. Bruno, Psychology
  • 1993 — Professor Matthew S. Platz, Chemistry
  • 1992 — Professor Phoebe S. Spinrad, English
  • 1991 — Professor Joseph J. Kruzel, Political Science
  • 1990 — Professor David Hothersall, Psychology
  • 1989 — Professor Barbara H. Rigney, English
  • 1988 — Professor Josaphat B. Kubayanda, Romance Languages and Literatures
  • 1987 — Professor Richard Burrows, Dance
  • 1986 — Professor Harold Shechter, Chemistry
  • 1985 — Professor Frank E. Poirier, Anthropology
  • 1984 — Professor Bruce E. Bursten, Chemistry
  • 1983 — Professor Jack M. Balcer, History
  • 1982 — Professor John F. Sena, English
  • 1981 — Professor David Michael Lampton, Political Science
  • 1980 — Professor Elliot E. Slotnick, Political Science
  • 1979 — Professor Rodica C. Botoman, Slavic and East European Languages and Literatures
  • 1978 — Professor Lawrence A. Baum, Political Science
  • 1977 — Professor John A. Secrist III, Chemistry
  • 1976 — Professor Frank E. Poirier, Anthropology
  • 1975 — Professor Joseph E. Scott, Sociology
  • 1974 — Professor Donald Van Meter, Political Science
  • 1973 — Professor Paul Colinvaux, Zoology
  • 1972 — Professor Paul Friday, Sociology
  • 1971 — Professor John R. Champlin, Political Science
  • 1970 — Professor Robert G. Turnbull, Philosophy
  • 1969 — Professor Simon Dinitz, Sociology
  • 1968 — Professor Louis Nemzer, Political Science
  • 1967 — Professor Oskar Seidlin, German
  • 1966 — Professor Thomas W. Lippincott, Chemistry
  • 1965 — Professor Morris Weitz, Philosophy
  • 1964 — Professor Ilsedore M. Edse, German
  • 1963 — Professor Clarence Forbes, Classical Languages
  • 1962 — Professor Marvin Fox, Philosophy
  • 1961 — Professor Dieter Cunz, German
  • 1960 — Professor Jack G. Calvert, Chemistry
  • 1959 — Professor Harvey Goldberg, History
  • 1958 — Professor Alfred B. Garret, Chemistry
  • 1957 — Professor Foster Rhea Dulles, History
  • 1956 — Professor Anthony A. Nemetz, Philosophy
  • 1955 — Professor Paul A. Varg, History
  • 1954 — Professor William M. MacNevin, Chemistry
  • 1953 — Professor August Carl Mahr, German
  • 1952 — Professor Harold R. Walley, English
  • 1951 — Professor Harold J. Grimm, History
  • 1950 — Professor David Spitz, Political Science
  • 1949 — Professor John N. Cooper, Physics
  • 1948 — Professor Wayne Harsha, Journalism
  • 1947 — Professor E. Allen Helms, Political Science
Text

Outstanding Graduate Associate Teaching Award (OGATA)

Initiated in 2010, the Arts and Sciences Outstanding Graduate Associate Teaching Award recognizes the valuable teaching contributions of Arts and Sciences graduate students. Like the Outstanding Teaching Award, this award is entirely administered by students through the Arts and Sciences Student Council. Each year, the recipient is recognized for this honor at the Arts and Sciences Spring Recognition Reception.

NOMINATE AN OUTSTANDING GRADUATE TEACHING ASSOCIATE

Deadline to submit a nomination: December 12, 2022
Nominations may only be submitted by currently enrolled undergraduate students.

Text
  • 2021 - 2022 Dallas Carpenter,  Music
  • 2020 - 2021 Alan van Beek, Political Science
  • 2019 - 2020 Noah Bukowski, English
  • 2018 - 2019 Ziv Bell, Psychology
  • 2017 - 2018 Chad Iwertz, English
  • 2016 - 2017 Duncan Clark, Mathematics
  • 2015 - 2016 Geoff Durso, Psychology
  • 2014 - 2015 Krista Cunningham, Chemistry and Biochemistry
  • 2013 - 2014 Eric Egan, Psychology
  • 2012 - 2013 George K. Chow, Design
  • 2011 - 2012 James Collier, Communication
  • 2010 - 2011 Adam Ahmed, Physics